Bezpieczna podróż z dzieckiem. Na co uważać przy wyborze fotelika dla dziecka?

Mogłoby się wydawać, że wybór fotelika samochodowego jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym różnie. Mnogość modeli wcale nie ułatwia zadania, wręcz trudno zdecydować się na konkretny fotelik, gdy jeden wydaje się być lepszy od poprzedniego. Istotne będzie to, aby zapewnić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, dlatego zakup fotelika powinien być dobrze przemyślany. Na uwadze trzeba mieć potrzeby dziecka, jego wiek i szereg innych elementów.

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że można obecnie przebierać w modelach fotelików samochodowych. Inny sprawdzi się w przypadku najmłodszych niż paroletniego dziecka. Podstawowy podział fotelików dziecięcych opiera się na wadze użytkownika. Do dziewiątego miesiąca życia należy wybierać foteliki w kategorii od 0 do 10 kg. Od dziewiątego miesiąca do czwartego roku życia można postawić na model od 9 do 18 kg. Do około dwunastego-piętnastego miesiąca życia zaleca się kupić fotelik dla dziecka o wadze 0-13 kg. Przedostatnia kategoria dotyczy 15-25 kg, co będzie odpowiednie dla dzieci od trzeciego do siódmego roku życia.

Starszym dzieciom do jedenastego roku życia polecić można foteliki z kategorii od 22 do 36 kg. Bardzo ważne jest to, aby kupować fotelik samochodowy wyłącznie w sprawdzonych sklepach, renomowanych producentów, z odpowiednimi atestami i certyfikatami bezpieczeństwa. Na uwadze powinno się mieć wyniki testów zderzeniowych poszczególnych modeli fotelików typu ADAC czy AA. Ułatwieniem będzie też fachowe doradztwo doświadczonych pracowników sklepu specjalizującego się w sprzedaży fotelików dziecięcych. Udzielą cennych wskazówek również odnośnie prawidłowego montażu fotelika do danego modelu samochodu.

Nie powinno się kupować fotelików samochodowych niemających certyfikatu bezpieczeństwa. Kolejną kwestią będzie kolorystyka tapicerki – najlepiej postawić na ciemniejszą, bo jasna jest po prostu mało praktyczna w przypadku dzieci. Dla niemowląt powinno się kupić fotelik-kołyskę, po czym zamontować go tyłem do kierunku jazdy, wpinając do bazy lub mocując za pomocą pasa bezpieczeństwa trzypunktowego. W takim foteliku dziecko będzie przebywać w pozycji leżącej, z lekko uniesionymi plecami i nogami.

Przy wyborze fotelika samochodowego rodzica powinna interesować skorupa, bo jej zadaniem jest amortyzowanie uderzeń – najlepiej, aby była głęboka, z wysokimi i masywnymi bokami. Znaczenie ma też zabezpieczenie Safe Side i system wentylacji. Mile widziana będzie dodatkowa wkładka do fotelika, szczególnie przy najmłodszych dzieciach. Na uprząż fotelika powinny składać się trzy- lub pięciopunktowe szelki, spinane centralnym zamkiem. Istotne będzie to, aby można było regulować ich długość i były wyposażone w system dociągania.

Znaczenie ma też obecność miękkich ochraniaczy. Wybierając fotelik samochodowy, należy szukać modelu z mocnym, wyprofilowanym i odcinanym pałąkiem. Istotny będzie też łatwy montaż i dodatkowe wyposażenie – np. blat z zabawkami, czujnik prawidłowo zamontowanego fotelika czy właściwego usadzenia w nim dziecka. Na uwadze powinno się mieć też odchylane oparcie, wygodny i regulowany zagłówek, regulację szerokości siedziska.