Typowa „parasolka”, cechy charakterystyczne takiego wózka

Kompletując wyprawkę dla dziecka, nie można zapomnieć o wózku. Obecnie rodzice mogą liczyć na szeroki wachlarz wyboru, przebierać w wielorakich modelach wózków. W przypadku małego dziecka sprawdzi się oczywiście klasyczny wózek, ale wraz z upływem czasu, gdy staje się ono coraz bardziej ruchliwe i mobilne, warto zastąpić go czymś praktyczniejszym. Idealnie sprawdza się zdecydowanie lżejszy wózek typu parasolka, który ma wiele zalet.

Pora zastanowić się nad tym, czym wyróżnia się tego typu wózek, kiedy warto po niego sięgnąć i jak wybrać odpowiedni.

Czym charakteryzuje się wózek parasolka?

„Parasolka” to określenie dotyczące lekkiego wózka składanego, który idealnie sprawdza się w przypadku starszych dzieci potrafiących już samodzielnie siadać. Parasolkę można określić mianem spacerówki przeznaczonej przede wszystkim dla dzieci w wieku między siódmym a dziewiątym miesiącem życia. Tego rodzaju wózek wyróżnia się niską wagą, niewielkimi wymiarami i prostym sposobem składania – będzie to wobec tego duże ułatwienie dla rodzica, który do tej pory borykał się z ciężarem i nieporęcznością klasycznego wózka.

Parasolka nie sprawia żadnych problemów podczas wnoszenia i znoszenia, nie zajmuje wiele miejsca po złożeniu, można ją z łatwością przetransportować samochodem i zabrać ze sobą w podróż. Po tego rodzaju wózek warto sięgnąć w cieplejszych miesiącach. Parasolka to świetna opcja dla osób mieszkających w bloku czy budynku wielopiętrowym bez windy – wniesienie klasycznego wózka byłoby bardzo problematyczne. Jeśli ktoś sporo podróżuje, to również można śmiało polecić mu parasolkę – nadaje się na wycieczkę autem czy nawet lot samolotem, bez obawy o nadbagaż. Na spacery i podczas zakupów również będzie idealnym wyborem.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze wózka typu parasolka?

Modeli wózków nazywanych parasolką jest wiele, dlatego należy dobrze przemyśleć swój zakup, mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Znaczenie ma to, z jakiego materiału zostały wykonane kółka i jakiej są wielkości. Solidność i dobra jakość to podstawa, dzięki czemu wytrzymają nawet przy intensywnym użytkowaniu. Koła muszą być wystarczająco duże, aby bez problemu pokonywać krawężniki i piaszczyste ścieżki. Sprawdzić trzeba, czy przednie koła są obrotowe i mają funkcję blokady do jazdy na wprost. Kolejną kwestią będzie budka, która ma za zadanie ochronić przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Mile widziana będzie konstrukcja z okienkiem na górze, dzięki czemu dziecko nie będzie całkowicie odcięte od widoku na świat. Na uwadze powinno się mieć to, aby oparcie parasolki było płynnie rozkładane, niemalże na płasko oraz wzmocnione. Siedzisko musi być odpowiednio głębokie i szerokie, aby zapewnić wygodę, najlepiej wzmacniane. Podnóżek powinien być regulowany, a szelki mieć postać pięciopunktowych pasów z dobrym zapięciem. Istotne będą także rączki wózka, od wyboru których zależy w dużej mierze wygoda pchania.

Sprawdzić trzeba to, w jaki sposób układają się rączki, jaka jest ich odległość od oparcia i wysokość od podłogi. Zaleca się wybierać wózki parasolki z obiciem szybkim do zdjęcia i łatwym do utrzymania w czystości. Na uwadze powinno się mieć także obecność kosza na zakupy, hamulec, wagę, mechanizm składania, dodatkowe wyposażenie.