Wózki bliźniacze – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Wybór wózka dla dziecka nie jest łatwym zadaniem, jeszcze większy problem pojawia się w przypadku bliźniąt. Na szczęście na rynku dostępne są specjalne wózki, w których można przewozić jednocześnie więcej dzieci. Trzeba oczywiście liczyć się z tym, że będą one ciężkie i większe od klasycznych spacerówek, ale zdecydowanie ułatwiają wspólne wyjścia, dlatego warto wyposażyć się w tego rodzaju model. Mając na uwadze kilka istotnych kwestii, znalezienie odpowiedniego wózka bliźniaczego nie powinno sprawić większych trudności.

Jakie są dostępne rodzaje wózków bliźniaczych?

Zanim przejdzie się do zwracania uwagi na poszczególne parametry wózka bliźniaczego, należy zastanowić się nad tym, jakie są dostępne jego rodzaje. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją i sposobem montowania siedzisk. Wyróżnić można wózki, gdzie dzieci siedzą jedno obok drugiego, jedno za drugim, jedno nad drugim. Zaletą wózków, gdzie jedno dziecko siedzi obok drugiego, jest to, że ma się łatwy dostęp do obydwojga, widzi się je tak samo i ma się do nich równorzędny dostęp.

Kolejną zaletą jest łatwiejsze podbijanie wózka na krawężnikach i manewrowanie nim, stały kontakt wzrokowy. Ze względu na sporą szerokość tego typu wózka może być problem ze zmieszczeniem się w niektórych przejściach. Dzieci mogą sobie przeszkadzać, szczególnie jeśli jedno jest zmęczone i senne. Niektóre modele zajmują sporo miejsca nawet po złożeniu. Wózek jedno za drugim to dobre rozwiązanie, jeśli zależy rodzicowi na tym, aby dzieci nie przeszkadzały sobie, szczególnie gdy jednemu chce się spać. Bliźnięta nie mają niestety ze sobą kontaktu, wózek jest długi i mniej skrętny, może nie zmieścić się w windzie. Bardzo często w tego typu wózkach tylko jedno siedzisko jest rozkładane, co również będzie minusem. Trzeba też liczyć się z bardzo trudnym podbijaniem z dużym obciążeniem, nie ma kontaktu z dzieckiem znajdującym się w przedniej gondoli.

Jak wybrać odpowiedni wózek bliźniaczy?

Wybierając wózek bliźniaczy, powinno się mieć na uwadze to, w jakie koła został wyposażony. Zasada jest taka, że im będą one większe, tym lepiej, bo ułatwi to jego pchanie. Do jazdy po równym podłożu nie ma większego znaczenia rodzaj kół, ale w przypadku ścieżek leśnych i wiejskich zaleca się wybierać modele pompowane lub piankowe. Najlepszym rozwiązaniem są obrotowe koła, dzięki czemu nie trzeba używać zbyt wiele siły podczas prowadzenia wózka. Kolejną kwestią będzie waga – im mniejsza, tym łatwiej dla rodzica, ale musi być na tyle duża, aby zapewnić stabilność konstrukcji.

Wózki bliźniacze mogą mieć różne wymiary, powinno się je dostosować do warunków zamieszkania, możliwości transportowych. Znaczenie ma nie tyko długość wózka, ale też szerokość siedziska. W przypadku małych dzieci istotna będzie głęboka gondola, dopóki nie będą w stanie samodzielnie utrzymywać się w pionie. Dopiero potem można rozejrzeć się za siedziskiem spacerowym z pasami bezpieczeństwa. Mile widziany będzie też kosz na zakupy i to najlepiej jak największy, aby pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Istotna będzie możliwość regulowania siedziska i podnóżka, amortyzacja, przekładana rączka.